Mar 3, 2009

The Krasnals w Lille 3000 / Europe XXL festival

W marcu nasz kolektyw zaprezentuje Polskę w Lille we Francji na festiwalu
Lille 3000 / Europe XXL festival - ekspozycją “Brothers in Arms / Last Supper”.
Wernisaż odbędzie się 13 marca o godz. 18.30,
wystawę The Krasnals będzie można oglądać do końca kwietnia w l'Espace Le Carré w Lille.“Brothers in arm / Last Supper” jest 13-sto częściową instalacją obrazów 270 x 120 cm tworzących otwarty krąg. 13 płócien to 13 postaci pozostających w szczególnej, intymnej relacji, reprezentujących 13 bohaterów kreujących obraz sztuki współczesnej. Postaci te są uniwersalne – mogą dotyczyć sztuki współczesnej na świecie, ale szczególnie odnoszą się do kontekstu polskiego.
Praca jest też skierowana na stworzenie wizualizacji stereotypu – symbolu – współczesnego artysty.
Pokazujemy artystę, którego wyraz jest już zamknięty, gotowy, dlatego jest to przedstawiciel twórców urodzonych w latach 70-tych.
Sztuka roczników 70-tych ogólnie zamyka się w „lewicowym dworze”, jeszcze silnie obecnym w dzisiejszych tendencjach, mimo pewnych oznak zmęczenia i potrzeby zmiany kierunków.

Projekt jest też naszym hołdem dla generacji X urodzonej w latach 70-tych, celebrującej swoją Ostatnią Wieczerzę. 12 postaci towarzyszących artyście reprezentuje 12 inspiracji, tendencji współczesnego artysty, stanowi też 12 składników jego osobowości i poglądów. 12 postaci to również przedstawiciele określonych grup społecznych biorących szczególny udział w dzisiejszym dyskursie.

12 apostołów stojących po bokach artysty to: feministka, ekolog, Żyd, gej, lewicowiec, ideolog, krytyk, katolik, nazista, bohater historyczny, reprezentant mniejszości narodowych, niepełnosprawny. W tym samym czasie do każdego przyczepiona jest również etykieta „Judasz”.

Krąg, w który wkracza widz, symbolizuje pewien rytuał zachodzący pomiędzy artystą i jego kompanami, ale również pomiędzy nimi a widzem. Tutaj wyeksponowany zostaje dialog istniejący w codziennym życiu, bohaterowie reprezentują różne obszary problemów i zainteresowań społecznych, których obecność szczególnie silnie zaznacza się poprzez przekaz medialny. Sprawy polityczne, społeczne, ekonomiczne, nierozerwalnie już dziś krążą wokół problemów mniejszości narodowych, gejów, ekologii, religii, źródeł historycznych, spraw żydowskich, itp.
Dlatego hołd, który składamy 13-sto osobowemu kolektywowi, jest również hołdem dla wszystkich „Brothers In arms” rozproszonych w całym współczesnym medialno-społecznym świecie.

Ale uwaga – jest również czternasty obraz, który z oddali zamyka krąg. Widnieje na nim apel do współczesnego artysty, nasze nawołanie do swobody twórczej.

http://www.mairie-lille.fr/fr/Culture/Agenda_culturel/brothers-in-arm-last

http://www.mairie-lille.fr/fr/Culture/Agenda_culturel

http://lilletourism.com/document/DP%20EUROPE%20XXL.pdf s.26

3 comments:

 1. Having one or two panic attacks cannot label a person as a panic disorder patient. People who experience frequent panic attacks and constantly fear future attacks are said to be suffering from panic disorder.http://www.buy-xanax-online-now.com

  ReplyDelete
 2. No ładnie.. Krasnale po raz kolejny robią nam świetną reklamę za granicą a w polskich mediach ani widu ani słychu :/ Projekt brzmi fantastycznie. Żałuję, że nie będę mógł zobaczyć instalacji na żywo... Liczę na duuużo zdjęć! Pozdrawiam, R.

  ReplyDelete
 3. Zajebisty Sierak! Trzeba go było wstawić na bloga!!!
  Pozdro

  ReplyDelete